pondělí 12. července 2010

MS 2010 - ¡Que viva España!

Tak máme za sebou měsíc fotbalového šílenství, které včera vyvrcholilo posledním finálovým kláním mezi Holanďany a Španěly, jejichž vítězství přivedlo do extáze celou Cala Ratjadu (a celé Španělsko samozdřejmě)
Vlastně jsme si tu užívali extázi hned dvakrát. Ta první se konala již ve středu, kdy Španělé nastoupili proti Němcům, aby se rozhodlo, kdo bude bojovat o zlato. Cala Ratjada se vzhledem k vysokému zastoupení německé národnosti v populaci zapojila více než jiná města. Příznivci španělského týmu oděni do červených dresů obsadili podniky typické pro místní a němečtí turisté a přistěhovalci v bílých dresech se sešli ve vyhlášených německých barech. Na 90 minut město utichlo a slyšet byl jen bzukot vuvuzel z televizí a výkřiky diváků. Po závěrečném hvizdu se v ulicích rozputalo veselí. Hlavní ulice se zaplnila troubícími auty a lidmi s vlajkami. Kašna uprostřed kruhového objezdu v centru města se stala cílem mnoha oslavujících...
A to samé ve větším měřítku se dělo i v neděli. Jen s tím rozdílem, že Holanďanů je v Cale o poznání méně než Němců. Takovou holandskou enklávou ve španělské Cala Ratjadě je restaurace Pasta Pasta, kde tento rok pracuji. Majitel je totiž Holanďan. Již od začátku mistrovství si šéf dal pěkně záležet na výzdobě. Samozdřejmě do oranžových barev. Všude balónky, vlaječky a jiné blbiny. Přenos bylo možné sledovat na 5 televizích. A tohoto fotbalového šílenství v Pasta Pastě jsem se účastnila i já. Můj španělský kolega z odpolední směny mě požádal o výměnu, aby mohl zápas sledovat "v klidu" s přáteli. Alespoň jsem se mohla vyspat po sobotní pařbě (souběžně tu totiž máme zase oslavy El Carme, o kterém jsem psala minulý rok). I přesto, že Pasta byla oficiálně holandská, kuchyně v Pastě byla španělská. Naštěstí do přestávky mezi poločasy opadl nápor objednávek a my jsme si také mohli užít infarktové utkání až do konce. V ulicích se pak slavilo a zpívalo ještě hodně dlouho po půlnoci. Španělé slavili historický úspěch. Jakožto mistři Evropy se stali i mistry světa a to poprvé v historii.
S mistrovstvím skončila i naše tipovací soutěž, o které jsem se zmiňovala minule. Bohužel mi v posledních utkáních nepřálo štěstí a z první pozice jsem se dostala někam na sednou. A ta již není finančně ohodnocena. každopádně jsem se ale stala jedinou ženskou na předních pozicích :-)

1 komentář: